top of page

Opći cilj

 

Obezbijediti jednak pristup kvalitetnom, sveobuhvatnom i održivom predškolskom i osnovnom obrazovanju svoj djeci u Zeničko-dobojskom kantonu.

 

Svrha

 

Organizacija nastave b/h/s jezika i književnosti uz primjenu dokumenta Zajednička jezgra nastavnih planova i programa definisana na ishodima učenja za maternji jezik što će rezultirati sticanjem funkcionalnih znanja, vještina i sposobnosti te stavova i vrijednosti koji su temelj za cjeloživotno učenje.

Područje primjene

 

Zeničko-dobojski kanton (12 općina: Breza, Doboj Jug, Kakanj, Maglaj, Olovo, Tešanj, Usora, Vareš, Visoko, Zavidovići, Zenica, Žepče).

 

Ciljne grupe

 

Sva djeca predškolske dobi, učenici u osnovnim školama, odgajatelji u predškolskim ustanovama, nastavnici razredne nastave i nastavnici b/h/s jezika i književnosti, menadžment  predškolskih ustanova i osnovnih škola, Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, Pedagoški zavod Zenica, predstavnici općine Žepče, univerzitetski profesori/nastavnici s pedagoških/srodnih fakulteta.

 

Procijenjeni rezultati

 

  • Model ishoda učenja za b/h/s jezik i književnost uveden i efikasno integriran u obrazovni sistem;

  • Razvijen plan i instrumenti za praćenje i vrednovanje uvođenja ishoda učenja za b/h/s jezik i književnost u nastavnoj praksi;

  • Promjene u strategijama podučavanja potrebne za postizanje novih ishoda učenja za b/h/s jezik i književnost i ocjenjivanje koje podržava učenje i podučavanje na razini novih ishoda učenja;

  • Inicirana je revizija nastavnog plana i programa koja odražava integrirane ishode učenja za b/h/s jezik i književnost.

 

Glavne aktivnosti

 

Faza pripreme: identificiranje potreba, definiranje planova implementacije, identificiranje i priprema profesionalaca koji će biti uključeni u obuku za trenere.

 

Obuka za trenere/mentore (4 radionice u trajanju od 5 dana + 1 jednodnevna obuka za proces mentoriranja) za 50 stručnjaka/profesionalaca u oblasti obrazovanja (stručni savjetnici za oblast obrazovanja pri Pedagoškom zavodu Zenica, odgajatelji iz predškolskih ustanova, nastavnici b/h/s jezika i književnosti i nastavnici razredne nastave iz osnovnih škola, univerzitetski profesori sa Filozofskog fakulteta u Zenici) na temu Provedba ishoda učenja za 21. vijek u jezičko-komunikacijskom obrazovnom području (2013. godina i januar 2014. godine) i obuka za trenere/mentore (1 radionica u trajanju od 4 dana + 1 jednodnevna obuka za proces mentorisanja) za 45 nastavnika razredne nastave na temu Ishodi učenja za pismenost: Pisanje/Usmeno izražavanje i slušanje (januar–mart 2015. godine).

 

Obuke za 1200 odgajatelja i nastavnika razredne nastave i b/h/s jezika i književnosti za korištenje dokumenta Zajednička jezgra nastavnih planova i programa definisana na ishodima učenja za maternji jezik, primjenu novih strategija učenja i podučavanja, kreiranje nastavnih priprema zasnovanih na ishodima učenja i primjenu u nastavi b/h/s jezika i književnosti (kontinuirano 2014. i 2015. godina).

 

Mentoriranje koje obuhvata pružanje podrške odgajateljima i nastavnicima pri dizajniranju priprema baziranih na ishodima učenja na osnovu kojih su realizirani časovi/zajedničke aktivnosti te realizaciju radionica s ciljem razmjene iskustava nakon realiziranih časova/zajedničkih aktivnosti (kontinuirano 2014. i 2015. godina).

 

Izraditi plan za praćenje i vrednovanje (koji prikazuje dosljedne i mjerljive pokazatelje do kraja predškolskog obrazovanja i od 3., 6. i 9. razreda), koji će zabilježiti i ocjenjivati napredak djece i učenika u postizanju ishoda učenja za b/h/s jezik i književnost (2015. godina).

 

Pokrenuti proces među donositeljima odluka i predstavnicima obrazovnih vlasti u Zeničko-dobojskom kantonu da se angažiraju u procesu revizije nastavnog plana i programa usmjeren na poboljšanje učenja i podučavanja u predškolskom i osnovnom obrazovanju (2015. godina).

 

Partneri u projektu

 

 

 

- 61 osnovna škola Zeničko-dobojskog kantona

 

- 27 predškolskih ustanova Zeničko-dobojskog kantona

bottom of page